Historia banku

Zgromadzenie założycielskie „Spółki Oszczędności i Pożyczek w Dobczycach”, która była stowarzyszeniem z nieograniczoną poręką, odbyło się w dniu 2 lutego 1907 roku. Swoim zasięgiem działania Spółka objęła Dobczyce i Skrzynkę. Inicjatorami i założycielami Spółki byli księża Władysław Kwiczała oraz Wojciech Górny – długoletni przełożony Spółki. Pozytywnie charakterystyczne jest, że miejscowi księża, aż do lat pięćdziesiątych XX w. piastowali różne funkcje we władzach Spółki, później Kasy Spółdzielczej. Ksiądz Wojciech Górny reaktywował także w Dobczycach Kółko Rolnicze i czytelnię katolicką oraz założył Spółdzielnię Mleczarską. Pierwsze lata istnienia Spółki Oszczędności i Pożyczek w Dobczycach to okres pozyskiwania funduszy oraz utrwalania wpływów i znaczenia w środowisku. Pozyskany dobytek Spółki ucierpiał znacznie w czasie kryzysu lat trzydziestych. Systematyczny następnie rozwój Kasy został ponownie ograniczony w okresie drugiej wojny światowej, a stan prawno-organizacyjny i ekonomiczny Kasy, a następnie Banku po roku 1945, zdeterminowany był podobnie jak w całej spółdzielczości bankowej, przez ustrój i stosunki ekonomiczne kraju.

Działalność

Odrodzenie samodzielności banków spółdzielczych nastąpiło po zmianach ustrojowych w roku 1989. Od roku 1994 Bank Spółdzielczy w Dobczycach zrzeszony był w Gospodarczym Banku Południowo – Zachodnim we Wrocławiu, a od roku 2002 zrzeszony jest w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Działalność gospodarczą, zgodnie ze statutem prowadzi Bank głównie na terenie Miasta i Gminy Dobczyce oraz dwóch sąsiednich Gmin: Raciechowice i Wiśniowa. Jest to teren pagórkowy, o rzeźbie zróżnicowanej, co w sposób oczywisty określa warunki gospodarcze (rolnicze) oraz turystyczno – krajoznawcze. Dodatkowym ważnym elementem jest zbiornik na Rabie wody pitnej dla Krakowa i ochrona zlewni tego zbiornika, co wymusza określony sposób zachowań gospodarczych na tym terenie. Uwarunkowania te mają istotny wpływ na rozmiar działalności gospodarczej Banku i rodzaj świadczonych usług bankowych. Jeżeli jednak do roku 1990 miały one prawie wyłącznie znaczenie ograniczające rozwój działalności gospodarczej, to po tej dacie, w znaczącym stopniu z uwagi na wzrost roli samorządu lokalnego, zaznaczyła się wyraźna tendencja ożywienia przemysłu i przetwórstwa ekologicznego, handlu i turystyki. Widoczne to jest także na obrazie wyników działalności gospodarczej Banku. Szczególną przychylność w zakresie stosowanych warunków ekonomicznych stosuje Bank do obsługiwanych finansowo gmin, małych przedsiębiorstw i rolników.

Oddziały 

W drugiej połowie 1995 roku urządzono i uruchomiono dwa oddziały Banku w siedzibach Gmin: Raciechowice i Wiśniowa. Gminy te cechuje beskidzka charakterystyka geograficzna, a w rolnictwie przeważa sadownictwo.  Placówki oddziałów wykonują czynności bankowe w pełnym rodzajowo zakresie, przy mniejszych wartościowo kompetencjach. Bieżąca obsługa, księgowość i sprawozdawczość tych placówek jest ściśle zintegrowana z placówką macierzystą.

Władze Banku

Zarząd Banku

Izabela Karp-Kęsek - Prezes Zarządu
Katarzyna Maniecka - Wiceprezes Zarządu
Anna Cygan - Wiceprezes Zarządu

Rada Nadzorcza

Władysław Sitarz - Przewodniczący RN
Zofia Murzyn - Zastępca Przewodniczącego RN/Przewodniczący Komitetu Audytu
Celina Murzyn - Sekretarz RN
Halina Budzowska - Członek RN/Członek Komitetu Audytu
Zofia Choróbska - Członek RN/Członek Komitetu Audytu

Położenie

 
Dobczyce – miasteczko położone w południowej Polsce, w dolinie rzeki Raby, na terenie województwa małopolskiego, około 30 km w kierunku południowym od Krakowa. Założenie samego miasta sięga bardzo dalekiej przeszłości. Powstanie osady łączone jest z czasami Mieszka I. Pierwsze źródła pisane wzmiankują, iż Dobczyce pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Obecnie Dobczyce ze swoją mieszaniną bogactwa historii i współczesności, rozwoju przetwórstwa i pięknych okolic, terenu zalewu dobczyckiego i dużych obszarów zieleni stanowią interesujące miasteczko spełniające się w turystyce i ekologicznym przemyśle.